Trident Blog

And the Finalists are: CrossFit Regional Results

Posted by:

christyphillips

Christy Phillips at the 2014 Mid-Atlantic Regionals.

By Ericka Andersen

During CrossFit Regionals this year, the CrossFit Games website live-streamed every regional in real-time. The site was extremely well-organized and included easy, tabbed files so viewers could switch back and forth to watch any regional as it was happening.

While some favorites – like Sam Briggs and Lindsay Valenzuela – didn’t make it out of Regionals this year, many did. Mid-Atantic athletes Gretchen Kittelberger, Christy Adkins, Ben Smith and Jordan Troyan are making a return to the Games in California this year.

If you missed any of Regionals, all videos for every region from every day of competition is archived here.

Thinking about going to the Games this year? Having gone in 2013, I can tell you it’s totally worth it. You’ve never been to a sporting event where the spectators are as toned and fit as the athletes until you’ve been to the CrossFit Games. You can buy tickets here.

Without further ado, here are the results for every Regional across the world:

Mid Atlantic

Women
1. Gretchen Kittelberger
2. Christy Adkins
3. Anna Tunnicliffe

Men
1. Ben Smith
2. Nate Schraeder
3. Jordan Troyan

Teams
1. CrossFit Explode
2. CrossFit Syndicate
3. Rising Orange

Africa

Women
1. Celestie Engelbrecht
2. Nicole Seymour
3. Anneke De Beer

Men
1. Quinton Z Van Rooyen
2. Andre Gadney
3. Richard Smith

Teams
1. CrossFit PBM
2. Double Platinum
3. Team RTF CrossFit

Central East

Women
1. Julie Fouche
2. Nicole Holcomb
3. Michelle Kinney

Men
1. Rich Froning
2. Scott Panchik
3. Will Moorad

Teams
1. CrossFit Conjugate Black
2. CrossFit NapTown Blue
3. CrossFit Maximus

NorthEast

Women
1. Dani Horan
2. Sheila Barden
3. Rachel Martinez

Men
1. Matthew Fraser
2. James Hobart
3. Craig Kenney

Teams
1. Team Dynamix Strength
2. CrossFit King of Island Park
3. CrossFit Virtuosity

Northern California

Women
1. Alessandra Pichelli
2. Chyna Cho
3. Margaux Alvarez

Men
1. Jason Khalipa
2. Neal Maddox
3. Marcus Filly

Teams
1. Rocklin CrossFit Honeybadgers
2. CrossFit 808
3. NorCal CrossFit

Southwest

Women
1. Amanda Goodman
2. Tiffany Hendrickson
3. Mandi Janowitz

Men
1. Tommy Hackenbruck
2. Chris Spealler
3. Patrick Burke

Teams
1. CrossFit The Club
2. Back Country Black
3. East Valley CrossFit

Asia

Women
1. Marlene Andersson
2. Candice Ford
3. Yuko Sakuyama

Men
1. Eric Carmody
2. Phil Hesketh
3. Michael Mogard

Teams
1. Shogun CrossFit
2. Inner Fight
3. CrossFit Asia

Australia

Women
1. Denae Brown
2. Kara Webb
3. Pip Malone

Men
1. Rob Forte
2. Brandon Swan
3. Khan Porter

Teams
1. CrossFit Athletic
2. CrossFit Active
3. Tropic Thunder

Canada East

Women
1. Camille Leblanc-Bazinet
2. Michele Letendre
3. Kristine Andali

Men
1. Albert-Dominic Larouche
2. Paul Tremblay
3. Alex Vigneault

Teams
1. Pro 1 Montreal
2. Physics CrossFit
3. Outlaw North

Canada West

Women
1. Emily Abbot
2. Emily Beers
3. Alex Parker

Men
1. Lucas Parker
2. Tyson Takasaki
3. Brent Fikowski

Teams
1. The CENTAURS
2. Team Taranis
3. CrossFit 604

Europe

Women
1. Annie Thorisdottir
2. Bjork Odinsdottir
3. Kristin Holte

Men
1. Jonne Koski
2. Lukas Högberg
3. Björgvin Karl Guðmundsson

Teams
1. CrossFit Sport
2. CrossFit Tegen
3. CrossFit Falun Måndagsklubben

Latin America

Women
1. Wanda Brenton
2. Yazmin Arroy Loaiza
3. Antonelli Nicole

Men
1. Emmanuel Maldonado
2. Conor Murphy
3. Mark Desin

Teams
1. BIGG FRIENDS
2. CrossFit SP Hulks team
3. CrossFit Revolver

North Central

Women
1. Alexandra LaChance
2. Elizabeth Akinwale
3. Kelley Jackson

Men
1. Kyle Kasperbauer
2. Jacob Heppner
3. Alex Nettey

Teams
1. Timberwolf CrossFIt
2. CrossFit Kilo
3. CrossFit GreenBay

NorthWest

Women
1. Emily Carothers
2. Regan Huckaby
3. Rory Zambard

Men
1. Cole Sager
2. Cody Anderson
3. Ben Stoneberg

Teams
1. CrossFit Marysville
2. CrossFit Fort Vancouver
3. Boise CrossFit

South Central

Women
1. Jenn Jones
2. Cassidy Lance
3. Amanda Schwartz

Men
1. Jordan Cook
2. Jeff Germond
3. Richard Bohlken

Teams
1. CrossFit Central Downtown Black
2. CrossFit Katy
3. Team Ballistic

SouthEast

Women
1. Emily Bridgers
2. Talayna Fortunato
3. Lauren Brooks

Men
1. Noah Ohlsen
2. Jeff Evans
3. Travis Mayer

Teams
1. Crossfit Adrenaline
2. CrossFit Atlanta
3. CrossFit HardCore

Southern California

Women
1. Valerie Voboril
2. Rebecca Voight
3. Lauren Fisher

Men
1. Kenneth Leverich
2. Josh Bridges
3. Dan Bailey

Teams
1. Invictus
2. Team CDR Redlands
3. Brick Nation

 

0

Add a Comment